Zvyšovanie kvality škôl "obyčajnou" mapou

Autor: Jaroslav Ivančo | 7.3.2012 o 19:20 | (upravené 7.3.2012 o 20:09) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  2002x

Politika: viac informácii - lepšie rozhodovanie - kvalitnejšie školstvo: Včera sme predstavili s ministrom Jurzycom ďalší nástroj, ktorý v budúcnosti pomôže žiakom, rodičom, učiteľom, ale aj politikom robiť zodpovedné rozhodnutia. Práve tieto zodpovedné rozhodnutia vytvoria predpoklady pre zlepšovanie kvality škôl. Vytvorili sme mapu škôl, na ktorej si nájdete všetky základné a stredné školy nielen vo svojom najbližšom okolí. Dozviete sa ich rozpočet, počet žiakov na učiteľa, neskôr aj vybavenie školy, aké dosahujú školy výsledky v meraniach či  na maturitách, či aká je zamestnanosť absolventov v stredoškolských odboroch, ktoré sa tam vyučujú.

Rodičia si môžu porovnať školy a vyžadovať od riaditeľov, aby sa približovali k najlepším

Rodičia, ktorým samozrejme záleží na vzdelaní a úspechu svojich detí, si môžu na mape nájsť všetky školy vo svojom okolí, a takto majú možnosť sa lepšie rozhodovať pre perspektívnu budúcnosť svojich detí, vziať do úvahy viac faktov, porovnať školy a vyberať to najlepšie a zároveň dostupné vzdelanie. Ale nielen to.

Mapa zároveň rodičom umožňuje porovnať si výsledky svojej školy, a pozrieť sa, ako sa škole darí v porovnaní, napríklad, s veľkými školami v Bratislave či Košiciach alebo v porovnaní so školami v podobných obciach, či s podobným počtom žiakov.

Ak hovoríme o uplatniteľnosti absolventov, tak pri výbere školy a odboru vidíme aj stav v nezamestnanosti absolventov odborov ponúkaných školami. Vidíme či škola z tohto pohľadu ponúka perspektívu.

Politici môžu identifikovať problémy, ktoré najviac potrebujú zmeny

Určite nie je najšťastnejšie riešiť problémy v školstve radikálnymi, celoplošnými a uponáhľanými reformami a administratívno–politickými rozhodnutiami. Našou snahou bolo dať na diskusiu fakty, dáta. Práve na základe informácií potom môžeme identifikovať problémy a rozhodovať.

Potrebujeme v tomto rôznorodom prostredí poznať vnímanie škôl verejnosťou a definovať aj realistické a dosiahnuteľné ciele. Rozhodovanie politikov a rodičov nemôže byť len o marketingu a reklame. Zodpovednosť štátu a politikov je dať práve v sektoroch, kde je obtiažnejšia kontrola trhu z pohľadu zákazníka, čo najviac relevantných informácii. Takým sektorom je školstvo, ale aj zdravotníctvo. Zároveň bude možné po čase identifikovať lepšie školy, ktoré treba odmeniť (napríklad za medziročné zlepšenie), a od ktorých môžeme čerpať nápady, ako celý systém zlepšovať.

O tom je znižovanie informačnej asymetrie a jedna z úloh štátu poctivého ku svojmu občanovi. Nástroj, ktorý sme zverejnili, by mal ukázať aj to, koľko, kde a akých škôl máme. Chceme, aby to na mape čo najnázornejšie videli aj daňoví poplatníci i politici na rôznych úrovniach

Informované rozhodnutia sú základom pre dlhodobú cestu zlepšovania slovenského školstva

Mapa škôl http://mapaskol.iedu.sk/ spolu s vysokoškolským portálom http://vs.iedu.sk predstavujú základ v boji s informačnou nerovnosťou, respektíve nedostatkom informácií v službe občanom, akou je bezpochyby aj školstvo. Študenti, rodičia, učitelia a každý kto chce, a tým myslím najmä daňovníka, má k dispozícii informácie o výsledkoch škôl, zázemí aj uplatnení ich absolventov.

Začnime verejne sledovať kvalitu svojich škôl a od zriaďovateľov, riaditeľov či rektorov priamo vyžadovať, aby sa školy približovali k tej najvyššej kvalite. Začnime vecnú diskusiu o tom, prečo sú niektorí lepší a v čom sú lepší. To všetko aj z pohľadu vás – odberateľov a klientov vzdelávacieho systému. Viac informácii prinesie určite lepší výber. Môžeme povedať, že toto opatrenie umožní rozhodovať vedeniu ministerstva nielen pre občanov, ale aj s občanmi.

Našim cieľom bude aj naďalej hľadať optimum medzi požiadavkami štátu, poskytovaním služby školami a zriaďovateľmi a potrebami verejnosti, žiakov ich rodičov ale aj zamestnávateľov a nástroje pre jeho dosiahnutie. Veď predsa kvalitné školstvo je vnímané práve ako spokojnosť týchto subjektov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?